Velbesøgt Orienteringsaften 2026

Onsdag d. 14.01.2026 løb årets Orienteringsaften på Kruse Gymnasium af stablen. Der var fuldt hus, højt humør og masser af varm stemning i vinterkulden.

Rektor Carsten Gade, Freja fra 3.n og Bertram fra 3.e fortalte om livet på Kruse, gymnasievalg, overgang fra grundskole til gymnasie, faglige udfordringer og talenttilbud, det sociale og de mange muligheder for at engagere sig og få medindflydelse via udvalgsarbejde.

Herefter var der først mulighed for at møde elever og tale om studieliv i mindre grupper, og dernæst kunne de mange besøgende gå på opdagelse i studieretninger, fag, talenttilbud, aktiviteter og udvalg i skolens lækre Science-bygning – med en vaffel og en kop kakao i hånden.

I år er Kruses elever blevet inddraget meget aktivt i markedsføringen af skolen gennem den kreative gruppe: Kruse Co-creators. Ved vores orienteringsaften skabte Co-Creators mystik på scenen med en stor sort æske, hvis indhold blev afsløret i fredags på skolens instagram. Se videoen her!  

"Når vi elever er med til at forme vores markedsføring, bliver fortællingen ikke poleret – den bliver personlig. Det er vores perspektiv, der gør den troværdig", siger Caroline Wandall Espersen, 3.n.

"Co-creation i vores markedsføring betyder, at vi elever ikke bare giver input – vi er medskabere. Det giver et ægte og nuanceret billede af Kruse, fordi fortællingen formes af os, der lever den hver dag", supplerer Freja
Hesthaven, 3.n.

Gik I glip af vores Orienteringsaften? Så har I endnu en chance: 

Lørdag den 31. januar kl.10:30-12:30 holder vi Orienteringsformiddag, hvor I atter kan møde engagerede elever og dedikerede lærere, høre om skolens studieretninger, rejser og aktiviteter. Vel mødt! 

 

DSCF0194
DSCF0221
DSCF0256
DSCF0304
DSCF0306